Baba fejlesztés 0-3 éves korig kreatívan

0 - 6 hónapos korig

Ez az időszak jellegzetesen arról szól, hogy a gyerkőc mindent a szájába vesz. De tényleg mindent. Ezért lehetőleg olyan tárgyat adj a kezébe, amitől nem lesz semmi baja, nem szúrja ki a szemét, nem vágja meg magát és pláne nem mérgező. Egy jó tanácsom van: Sok babaüzlet nagy lendülettel hirdeti a különböző játszószőnyegeket, s egyéb szipi szupi játékokat 0+ kortól, de fölösleges pénzkidobás egészen a baba 4 hónapos koráig, ettől kezdve már kezd számára kinyílni a világ, érdeklődik, figyel.  Próbáld felkelteni a figyelmét színes dolgokkal! Egy jó ötlet például az, ha színes filceket gurítasz felé, s nem mellesleg, még gyakoroltathatod vele a kúszást is, hiszen követni akarja őket. Ehhez vízbázisú filcet ajánlok, hiszen a baba bármikor bekaphatja őket. De érdemes hanyagolni ezt a játékot addig, amíg a szájba tömködős korszak át nem formálódik a "mindent megfogok"-ká. Az is jó ötlet, ha különböző textúrájú, és színű papírokat gyűrsz össze, majd odaadod neki őket, hagy zörögjön vele. Papírlapból fehéret adj neki. Ez a játék fejleszti a tapintását, és a kézügyességét is. Sose hagyd magára a babát ezen játékok alatt, hiszen mindig koordinálnod kell a játékokat, nehogy baj történjen! 

6 - 12 hónapos korig

Egy nagyon nagyon egyszerű játékkal indítanék: Bab. Hagyd, hogy turkáljon benne! Tegyél az asztalra lencsét, babot, és hagyd, hogy próbálgassa felcsipegetni őket! Rendkívül hatékonyan fejleszti a finom motorikát. Ezt később kibővítheted úgy, hogy egy muffin sütő tálcát raksz elé, és megkéred, hogy válogassa szét a lencsét és as babot, s tegye őket külön mélyedésbe. Ezt kb. 2 éves kortól ajánlom, és több terméssel is bővítheted a repertoárt. 
Ha a baba már stabilan meg tud ülni, megpróbálkozhatsz a rajzolással. Nem egy Leonardo da Vinci alkotásokra kell számítani, de el lehet azon z úton indulni. :D Mutasd meg neki, hogy mire jó a ceruza, vezesd a kezét, hogy lássa, hogy alakul ki egy vonal. Utána bízd rá, hagyd "alkotni". Figyelj oda, a stabilitásra, mert ha nem ül még elég ügyesen, bele is dőlhet a ceruzába! 

12 - 18 hónapos korig 

Lassacskán vége a szájba tömködős időszaknak, és a gyerkőc inkább más módot keres a tárgyak megismerésére. Mostantól már meg lehet próbálni a gyurmát is, ami rendkívül szórakoztató és fejlesztő játék is. (Azért ajánlatos megtanítani a gyereket arra, hogy a gyurmázás nem feltétlenül arra jó, hogy beletaposgáljuk a szőnyegbe, hanem az asztal felett nyomkodva is tökéletes játékélményt nyújt.) Elsőre ajánlatos a só - liszt gyurma, mert ebből nincs baj, ha bekap egy - két falatot. /Só - liszt gyurma recept ITT/ Mutasd meg neki, hogyan kell gömböt, kukacot, patkót formálni. A rajzolás még mindig jó móka, és ő is értékelni fogja azt, ha ott vagy vele, s aktívan részt veszel a kreatívkodásában. Mindig dicsérd meg, és (próbáld) felismerni mit rajzolt, mert fontos neki az anyai elismerés! 


18 - 24 hónapos korig


Ilyen idős korban a gyerekek kezei már sokkal ügyesebbek, és mindenben utánozni tudnak minket.  Végre előkerülhet a bolti színes gyurma is, amikkel már szerepjátékokat is játszanak a kicsik. Például kérd meg, hogy készítsen neked palacsintát!
Előtérbe kerülhetnek az aszfaltkréták, a filcek és a zsírkréta is. Egy örök klasszikus játék a ragasztóval rajzolt papírlap, amire magokat, lencsét, vagy sárgaborsót szórunk, majd lesöpörve őket, kirajzolódik a forma. A szóró mozdulat nagyon fontos ilyenkor az ujjak fejlődése szempontjából. 

24 - 30 hónapos korig


Jöhet a vízfesték! Először persze az ujjával szeret majd festeni, hiszen élvezetesebb (és maszatosabb), de ez nem jelent gondot, hiszen már külön kapható erre is vízfesték. Ez a játék egyben fejleszti az ujjak koordinációs készségét is. A rajzolás, a gyurmázás és a festék immár kezd egyre jobban kiforrni, mutathatunk neki bonyolultabb formákat is, hagy szórakozzon el velük. Gyurmánál keverjétek össze a színeket, vagy gyúrjatok állatkákat belőle. Mutasd meg a színezést, hagy lássa, miként elevenedik meg a rajz a színek által. 

30 - 36 hónapos korig


Az eddigi játékok maradhatnak, fessünk együtt, gyurmázzunk továbbra is! Egy idő után észreveszed ,hogy rajzai, formái egyre felismerhetőek! Most már adhatsz neki készségfejlesztő füzeteket is! Fontos az együtt gyakorlás, de csak addig amíg a kicsinek kedve van hozzá, ne erőltessük! Segíthet a konyhában is (Igaz, hogy később végzel, de a konyhában közösen szerzett élmények fontosabbak az időnél), hiszen szeretnek nyújtani, szaggatni, gyúrni. Dicsérd meg az alkotását amit ő sütött, jól fog neki esni és önbizalmát is növeled vele.





(Forrás: Füzesséry Anikó)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése